Oferta

Blaty kuchenne


W każdym wnętrzu kamień zyskuje przewagę w konkurencji z tworzywami sztucznymi. Potrzeba otaczania się materiałami naturalnymi , wynika nie tylko z ich piękna , ale też z odczucia, że domy wykończone materiałami naturalnymi są zdrowsze.

Naturalny kamień - granit, marmur i onyx jest ekskluzywnym materiałem. Można go wykorzystać na blaty kuchenne lub użyć w formie kamiennych płytek o różnych wymiarach na ściany.
Nie każdy jednak gatunek kamienia poleca się do wykończenia w kuchni.
Najlepsze są granity, które nie wchłaniają tłuszczów, są odporne na działanie związków chemicznych, a dzięki gładkiej (polerowanej lub szlifowanej) powierzchni łatwo się je czyści.
Kamienie o strukturze porowatej, na przykład piękny i szlachetny trawertyn, są trudniejsze do utrzymania w czystości. Jako okładzina ścienna do kuchni ten rodzaj kamienia nadaje się dopiero po wypełnieniu masą kamienną najgłębszych i największych otworów i zaimpregnowaniu całej powierzchni.
Również mniej praktyczny na ściany w kuchni jest marmur, który wchłania tłuszcz i łatwo się plami. Aby tego uniknąć, można stosować odpowiednie impregnaty do marmuru


Blaty łazienkowe


Łazienka we współczesnym domu służy nie tylko do utrzymania higieny i związanych z pielęgnacją ciała zabiegów, ale jest miejscem, w którym możemy się zrelaksować, po całodziennym trudzie.

Nie ma potrzeby przekonywać, że wystrój wnętrza, w którym przebywamy, to niezwykle istotny dla naszej psychiki i samopoczucia. Dotyczy to nie tylko salonu czy sypialni, ale także łazienki, w której spędzamy przeciętnie 1-2 godziny dziennie. Do łazienki kierujemy się rano, po wstaniu z łóżka, i ostatnim miejscem, które odwiedzamy przed udaniem się na spoczynek. Zapracowani i zabiegani często nie zwracamy uwagi na estetykę tego pomieszczenia, traktując je wyłącznie użytkowo. Jednak ze względu na ilość czasu spędzanego w łazience warto zastanowić się, jeszcze przed jej urządzeniem, nad tym, co jest dla nas ważne, a do czego nie przywiązujemy dużej wagi i czy to, o czym marzymy, będzie wygodne w użyciu i zgodne z naszymi upodobaniami.

Niezależnie od możliwości finansowych właścicieli, łazienka jest wnętrzem, które zachęca do indywidualnych kreacji, ośmiela do wprowadzania i realizowania niekonwencjonalnych i awangardowych rozwiązań. Współczesne wzornictwo stwarza ku temu nieograniczone możliwości. Już przy niewielkim nakładzie finansowym może powstać ciekawe wnętrze, z funkcjonalnie rozmieszczonymi sprzętami. Jeszcze większe pole do popisu mają właściciele dużej łazienki. Wówczas może się ona stać luksusowym pokojem kąpielowym, w którym zażywamy kąpieli wodnych, parowych, a także masaży powietrznych.

W każdej łazience są miejsca bardziej i mniej narażone na bezpośredni kontakt z wodą, które trzeba koniecznie zabezpieczyć szczelną izolacją. Nazywa się je strefami mokrymi. Są to przede wszystkim podłoga i cokół oraz otoczenie natrysku i wanny. Pozostałe powierzchnie to strefa wilgotna.


Parapety


Parapety wewnętrzne pełnią funkcję nietylko dekoracyjną, służą również do prezentacji naszych roślin w doniczkach.
Dlatego winy być odporne na działanie wody i łatwe w utrzymaniu czystości.
Zwykle są z marmuru, gdyż łatwo się go obrabia, ale mogą też być z nieco twardszego granitu.

Zależnie od partii materiału oraz jego pochodzenia różne może być ułożenie żyłek, jak i różny odcień kamienia. Powierzchnia parapetów jest szlifowana lub polerowana. Ich brzeg może być wyoblony tylko na górnej krawędzi lub na obydwu.


Kominki


Mało które elementy wnętrza budzą uczucia tak gorące jak kominki. Są symbolem domowego ogniska, kojarzą się ze spokojem, bezpieczeństwem i naturalnym, pozbawionym pośpiechu rytmem życia. Kiedy na dworze chłód i szarość, właśnie kominek skupia domowników i ogrzewa nastroje. Wprowadza do domu dwie rzeczy szczególnie cenne: przyjazne światło i ciepło.

Kominek a w nich trzaskający ogień i unoszący się zapach palonego drewna. Czyż może być przyjemniejszy widok? Nawet w letnie wieczory kominki wytwarzają nieporównywalna atmosferę. Nie zawsze jednak wiadomo jaki kominek wybrać...

Decydując się na kominek, należy rozdzielić względy estetyczne od funkcjonalnych. Przede wszystkim można zdecydować się na kominek otwarty, wkład kominkowy lub piec wolnostojący. Musimy się też zdecydować na materiał, z jakiego nasz kominek będzie zrobiony: granit czy marmur?


Schody


Najlepszą gwarancją trwałości wykorzystanych w domu elementów kamiennych jest odpowiednie zastosowanie kamienia. Zanim zapadnie decyzja, warto zatem poznać właściwości materiału.

Ścieralność jest podstawową cechą decydującą o przydatności kamienia na posadzki. W pomieszczeniach, przez które najczęściej się przechodzi – na przykład w holu – nie powinno się stosować materiałów niskiej ścieralności. Dlatego na posadzki intensywnie używane najlepiej nadaje się granit. W innych pomieszczeniach można stosować marmur i inne kamienie o wyższej ścieralności.

Nasiąkliwość to zdolność wchłaniania wody . Do najmniej nasiąkliwych należą granity
( poniżej 0,5%). Małą nasiąkliwość mają twarde piaskowce i twarde wapienie (od 0,5% do 5%), a bardzo dużą (ponad 20%) wapienie miękkie. Nasiąkliwość kamieni można zmniejszyć przez impregnację. Lepiej jednak nawet wewnątrz budynku nie stosować kamienia o dużej nasiąkliwości , bo będzie się szybko brudził – zwłaszcza w miejscach stałego kontaktu z wodą.

Twardość skały zależy od procentowej zawartości minerałów twardych i wytrzymałości na ściskanie. W grupie kamieni budowlanych za twarde uchodzą granity, piaskowce twarde i wapienie twarde, a kamienie miękkie to głównie wapienie.

Bardzo efektownym rozwiązaniem jest wykonanie całych stopni z litego kamienia. Stosując kamień polerowany na schodach należy pamiętać o zabezpieczeniu antypoślizgowym na brzegach stopni. Projektując elementy z kamienia można wykorzystać, poza gładką oszlifowaną powierzchnią, fragmenty łamane, satynowane, matowe, groszkowane a także płomieniowane.


Posadzki


Powierzchnia płytki kamiennej na posadzkę zależy od dwóch czynników: przeznaczanie oraz miejsca położenia.

Powierzchnia polerowana: ten rodzaj wykończenia podkreśla kolor kamienia. Głównym zastosowaniem powierzchnie wewnątrz pomieszczeń. Powierzchnia piaskowana: stosowana w cele zapewnienia antypoślizgowości.
Stosowane przede wszystkim na zewnętrz np. schodach.

Płytki płomieniowane: idealnie nadają się na tarasy i balkony zapewniają wysoki stopień antypoślizgowości.